Läsarnas buggar
Min uppmaning om att skicka in egna Snow Leopard-buggar börjar ge resultat. Först ut är Johan Stenberg som bidrar med denna skärmdump:

Inget underligt där, förutom att Johans Airport-kort i hans Mac fungerar utmärkt.
Uppdatering: Macpro-läsaren Jan-Peter Herberger tipsar om att Johans Airport-kort
fungerar igenom genom att följa instruktionerna här. Tack för tipset, Jan-Peter!
Andreas Norén tipsar om fler misstänkta buggar:
När man har ett mail-konto med olika smtp-servrar för utgående epost för jobbet och hemmets uppkoppling så hänger sig Mail.app en lång stund innan mailet går iväg jämfört med 10.5 när man har bytt uppkoppling. I 10.5 funkade det i princip omedelbart genom att systemet kände av
att en smtp-server ej funkade och testade då nästa i listan. 10.6 verkar fastna på en och försöka på tok för längen.När man drar en bild från en websida till Photoshop CS3 i dock så öppnas den bilden ej upp i Photoshop.
Om man drar en fil till en programikon i dock och låter exposé aktiveras och visar det programmets fönster och sedan “omedelbart” släpper filen till ett fönster så bifogas/monteras ej filen i det aktuella dokumentet. (Prova med att dra en bildfil till ett tomt mail). Väntar man dock så att fönstret zoomas in och får fokus så funkar det. Det rör ju sig inte om en lång stund, men det känns som om att det borde funka snabbare och det hade känts mer logiskt.
Jag uppdaterar denna postning fortlöpande så snart det kommer in mer buggrapporter!





