Parallels Desktop 4.0

I sin fjärde version har Parallels Desktop vuxit till sig. Parallels Desktop var det första som kunde köra operativsystem sida vid sida under Mac OS X och på sätt och vis kan vi användare vara glada över att VmWare kom in i matchen och erbjöd lite konkurrens för Parallels Desktop 4.0 har på många sätt tagit ett rejälv kliv framåt jämfört med tidigare version.

Virtualiseringsmotorn i Parallels Desktop 4.0 har enligt företaget optimerats för att ge 50% högre prestanda jämfört med tidigare versioner. Parallels Desktop 4.0 har också fått stöd för 64-bitars operativsystem och funktioner i Windows som DirectX 9, Direct X Pixel Share 2.0 och OpenGL 2.0. En virtuell maskin kan få tillgång till fyra processorer eller processorkärnor (stöd för åtta processorkärnor finns också men anses vara i ett experimentellt skede fortfarande) och upp till åtta gigabyte internminne.

Tack vare att Mac OS X Server 10.5 Leopard numera tillåts köras i en virtuell maskin kan man nu köra operativsystemet i en virtuell maskin under Parallels Desktop 4.0. iPhone stöds numera i virtuella maskiner och om en virtuell maskin får problem kan den startas i ett säkert läge för ytterligare felsökning. Kör man en virtuell Windowsmaskin medföljer även antivirusprogrammet Kaspersky Internet Security utan extra kostnad. Licensen kan köras gratis i tolv månader, vilket jag anser är ett bra och ansvarstagande sätt av Parallels att hantera det faktum att Windows XP är det i särklass osäkraste operativsystem som är i produktion idag.

Installationen då? Bara att smacka in det. Jag valde att uppdatera en Parallels 3-installation på min Mac. Jag hade kallt räknat med att min virtuella Windows XP Professionalinstallation skulle ryka men icke så – den uppdaterades snällt:

Efter starten av programmet visas man en meny över de virtuella maskiner man har installerade. Från denna meny kan man även välja att skapa nya och givetvis också vilken virtuell maskin man ska starta. Väljer man som i mitt fall Windows XP Professional kan man därefter ändra en rad olika inställningar, och även här märks det att Parallels har gjort sin hemläxa då mycket är förbättrat och förändrat till just det bättre i version 4:

Parallels Desktop 4 är betydligt raskare än tidigare. Den känns som en mycket bra uppdatering från tidigare versioner och med en fortsatt trivsam prislapp så kan man lugnt påstå att Vmware med sitt Fusion nu fått konkurrens igen.

Vi har för övrigt försökt få över ett testexemplar av Vmware Fusion för att göra ett jämförande test men VmWare har valt att inte skicka in ett testexemplar till oss varför vi tills vidare får vara av åsikten att Parallels Desktop 4.0 är programmet vi rekommenderar om man vill köra virtualisering under Mac OS X. För de som är intresserade kommer vi även inom kort med ett test av Parallels Server som just nu får bekänna färg på vår Xeon-bestyckade Xserve-maskin.

Parallels Desktop 4.0
Tillverkare: Parallels
Pris: 649 kronor inkl. moms
Köp hos:Apple Store och stöd Macpro!

Grundare till Macpro. 37 år gammal teknikjournalist och projektledare som sedan 1994 skrivit om och arbetat med informationsteknik.